5 Adımda Daha Güçlü Bağışıklık

  1. C Vitamini:En iyi bağışıklık güçlendirici vitaminlerden biridir. Domates, taze biber, limon, portakal, kuşburnu, maydanoz C vitamini bakımından zengin besinlerdir. Günlük gereken vitamin ihtiyacı yetişkin bireyler için 75-90 mg arasında olması gerekmektedir. 1 adet büyük portakal veya 2 adet kivi veya 2 orta boy mandalina günlük almanız gereken C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.
  2. Kuersetin: Kanser ve kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere bağışıklık güçlendirici etkisi olan güçlü bir antioksidandır. Kuersetin, histamin salınımını engellediğinden dolayı alerjik ve solunum yolu rahatsızlıklarında bireye fayda sağlayabilmektedir. Kırmızı, mor, yeşil gibi koyu renkli besinlerin hepsinde bol miktarda bulunur.  Turunçgiller, mor soğan, elma, zeytinyağı, kırmızı üzüm ve berrygiller (çilek, ahududu, orman meyvesi), tam tahıl ve karabuğday kolaylıkla ulaşabileceğiniz kuersetin kaynaklarıdır. 
  3. Zencefil: Geleneksel Çin tıbbında çok kullanılan bir bitkidir.  C vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum gibi önemli vitamin ve mineralleri içerir. Bağışıklık destekleyici etkisinin yanında antiseptik etkisinin olması mide ve bağırsak enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Çorbalarınızda ve fırın yemeklerinizde zencefili rahatlıkla kullanabilirsiniz.  
  4. Zerdeçal (Kurkumin): Zencefilgiller ailesinden bir bitkidir. Geleneksel Hindistan tıbbı olan Ayurveda’da sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Bağışıklık güçlendirici (antioksidan)  ve iltihap önleyici (antienflamatuvar)  etkisi vardır. Ancak içerdiği kurkuminin sadece yağ kaynaklı besinlerde çözünebildiği unutulmamalıdır. Maximum fayda sağlamak için zerdeçal baharatını et yemeklerinizde veya yoğurt, süt gibi yağ içerikli ürünlerle tüketmelisiniz.
  5. Çinko ve Selenyum: Bağışıklık sistemi için en önemli minerallerden biridir. Selenyum deniz ürünlerinde; çinko ise başta çiğ fındık fıstık olmak üzere tüm yağlı tohumlarda bulunur. Ancak yağlı tohumların mineral ve lif içeriğinden faydalanabilmek için çiğ halinin tüketilmesi önerilmektedir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Sarıkız Hastanesi
Sarıkız Hastanesi
Özel Sarıkız Hastanesi Sağlıklı Günler Diler. Bizimle İletişime Geçtiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Buyrun Efendim. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Copyright 2019 © ÖZEL SARIKIZ HASTANESİ . TELİF HAKLARI GEDİZ GLOBAL ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ TİC. A.Ş Designer:Serkan İnce serkan.ince@msn.com