Acil Servis

Anasayfa » TIBBİ BİRİMLER » Acil Servis

Acil tıp veya acil servis; öngörülemeyen ve acil bakım gerektiren vakaların, yoğun bakım hizmeti de dâhil olmak üzere ilk değerlendirmelerini, rahatsızlıklarının tanı ve tedavilerini yapan uzmanlık alanıdır. Acil tıp birimi, her yaş grubundan bireyin acil müdahale gerektiren hastalık veya yaralanmalarına randevusuz bakım hizmeti vermektedir. Acil tıp uzmanlığı Türkiye’de ilk olarak 1993 yılında “ilk ve acil yardım” başlığı ile tanınmıştır. Türkiye’de acil tıp servislerine yıllık başvuru sayısı 80 milyonun üzerindedir. Bu sebeple acil tıp servislerinin çok sayıda hastalık türü için ilk müdahaleyi yapabilecek kapasiteye sahip olmaları gerekmektedir.

Hastanemizin acil servisi doktorları Ahmet Can ARIKAN, Abdullah ILIKKAN ve Cahit İŞLER acil tıp anabilim dalı prosedürlerine uygun olarak her yaştan acil bakım gereksinimi olan hastaya 7/24 hizmet vermektedir. Acil tıp teknisyenlerimiz, acil tıp hemşirelerimiz ve sağlık memurlarından oluşan dinamik ekibimiz ile kırık, çıkık, yaralanma, yanık, kesik, travmalar, kusma, kalp hastalıkları, beyin kanamaları, kadın doğum hastalıkları, zehirlenmeler, apandisit, mide hastalıkları, felç gibi pek çok hastalığın ilk müdahalesinde görev almaktadırlar. Manisa Alaşehir Özel Sarıkız Hastanesi Acil Servis Birimi tam teşekküllü ambulans araçlarına ve müşahede odalarına sahiptir. Resüsitasyon, muayene ve hasta karşılama birimleri ile tüm acil sağlık gereksinimlerini karşılayabilecek kapasitedir.

Triyaj uygulaması nedir?

Triyaj, polikliniklerde gerçekleştirilen muayene uygulamalarından farklı olarak klinik önceliğin hangi hastada olduğunun belirlenmesidir. Evrensel bir uygulama olan triyaj, kritik müdahale gerektiren hastaların sıraya tabi tutulmadan tedavilerinin yapılmasıdır. Triyaj uygulamasına göre hastalıkların teşhis ve tedavileri açısından öncelik listesi kırmızı, sarı ve yeşil olarak kodlanmıştır.

CPR nedir?

Temel yaşam desteği olarak da bilinen CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon), solunumu ve kan dolaşımı durmuş bir bireyin tekrar hayata döndürülmesi işlemidir. En basit tabiri ile hastanın akciğerlerine oral yoldan hava üflenmesi veya el ile kalp üzerine baskı yapılarak tekrar normal fonksiyonlarına geri döndürülmesidir. CPR her bireyi ilgilendiren bir ilk yardım bilgisi olup acil servislerdeki müdahalenin de öncesinde uygulanması gerekebilmektedir.

Acil bakım odası ekipmanları nelerdir?

Acil bakım odaları 7/24 yüksek kaliteli hizmet ihtiyacını karşılayabilecek şekilde dizayn edilen bölümlerdir. Oksijen, vakum, tansiyon aleti, serum askısı, seyyar lamba, defibrilatör, otoskop, ventilatör, kardiak monitörler acil bakım odalarının olmazsa olmaz ekipmanlarıdır.

Whatsapp
Sarıkız Hastanesi
Sarıkız Hastanesi
Özel Sarıkız Hastanesi Sağlıklı Günler Diler. Bizimle İletişime Geçtiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Buyrun Efendim. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Copyright 2019 © ÖZEL SARIKIZ HASTANESİ . TELİF HAKLARI GEDİZ GLOBAL ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ TİC. A.Ş Designer:Serkan İnce serkan.ince@msn.com