Anestezi ve Reanimasyon

Anasayfa » TIBBİ BİRİMLER » Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve reanimasyon, hastayı cerrahi müdahale hazırlayan, en uygun anestezi yöntemine karar veren, ameliyat sırasında ve sonrasında hastanın yaşamsal fonksiyonlarını kontrol ederek ameliyatın güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlamak ile ilgilenen bilim dalıdır. Algılama, hissetme, duyma anlamına gelen “esthesia” kelimesinin olumsuzu olarak kullanılan anestezi, ağırının ortadan kaldırılması ve kasların gevşemesini sağlayarak cerrahi operasyonları hasta için sağlıklı ve konforlu hale getirir. Anestezi ve reanimasyon uzmanı, anestezi işlemini uygulayan, ameliyat sırasında hastanın solunum ve dolaşım sisteminde ortaya çıkabilecek olası sorunların acil müdahalesini gerçekleştiren, sonrasında ise yoğun bakım ünitelerinde takibini yürüten kişidir.

Anestezi uygulaması ve uygulamada kullanılacak madde seçilirken hastalığın türü, hastanın yaşı ve hastalığın durumu gibi göz önünde bulundurulması gereken birçok parametre vardır. Anestezi ve reanimasyon uzmanlığı göğüs cerrahisinde anestezi, pediatrik anestezi, geriatrik anestezi, kulak burun boğaz cerrahisi anestezisi, jinekolojik anestezi, büyük damar cerrahileri anestezisi, göz cerrahisi anestezisi, ortopedik cerrahi anestezisi, travma ve yanıkta anestezi gibi geniş bir alanda bilgi sahibi olmayı gerektirir. Manisa Alaşehir Özel Sarıkız Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon biriminde görevli Uzm. Dr. Ayşenur ÖZER, her yaştaki hastaların değerlendirmelerini yaparak tüm ameliyat süreçlerinin güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Uzman doktorumuz ile birlikte çalışan tecrübeli anestezi ve reanimasyon ekibimiz, ameliyat öncesi hastanın sağlık durumu incelemelerinin yapılmasından ameliyattan sonra hasta odasına alınmasına ve sağlık durumunun takibinin yapılmasına kadar her aşama ile ilgilenir.

Genel anestezi nedir?

Genel anestezi, kişinin hayati fonksiyonlarında bir değişiklik olmadan geçici bilinç kaybı, kas gevşemesi ve refleks aktivitelerinin kaybolmasını sağlayan, damar yolu ile verilen anestezik bileşenlerin yarattığı durumdur. Temel hedef hastanın ağrı duymasını engellemek için hastanın bilincin geçici olarak kapatılmasıdır. Genel anestezi öncesi uzman doktor tarafından hastanın durumunun anestezi türüne uygunluğu değerlendirilir. Cerrahi müdahale sonrasında anestezi ve reanimasyon uzmanı hastanın kontrollü bir şekilde uyandırılmasını sağlar.

Bölgesel anestezi nedir?

Bölgesel anestezi işlemi hastanın bilincinin kapatılmasına gerek duyulmaksızın kol, bacak, sırt, göğüs, bel gibi vücudun belli bir kısmının anestezik bileşenler aracılığı ile uyuşturulması işlemidir. Omurilik sıvısı içerisine anestezik maddenin enjekte edilmesi sonucu uyuşma sağlayan spinal anestezi, anestezik maddenin omurilik çevresindeki zar ile omurların çevresindeki bağ dokusu arasındaki boşluğa enjekte edilmesi sonucu uyuşma sağlayan epidural anestezi, hem spinal hem de epidural yöntemin birlikte kullanıldığı kombine spinal epiudural anestezi gibi türleri vardır.

Lokal anestezi nedir?

Lokal anestezi işlemi sadece cerrahi işlemin yapılacağı sınırlı bir alanın uyuşturulması işlemidir. Anestezik bileşenin enjekte edilmesi ya da cilt yüzeyine uygulanan spreyleme işlemi ile uyuşma sağlanır. Daha çok diş ve diş eti hastalıkları, dermatolojik rahatsızlıklar gibi küçük cerrahi işlemlerde tercih edilen lokal anestezi ile sinir iletimi kısıtlı süre için geçici olarak durdurulur.

Whatsapp
Sarıkız Hastanesi
Sarıkız Hastanesi
Özel Sarıkız Hastanesi Sağlıklı Günler Diler. Bizimle İletişime Geçtiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Buyrun Efendim. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Copyright 2019 © ÖZEL SARIKIZ HASTANESİ . TELİF HAKLARI GEDİZ GLOBAL ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ TİC. A.Ş Designer:Serkan İnce serkan.ince@msn.com