Dâhiliye (İç Hastalıkları)

Anasayfa » TIBBİ BİRİMLER » Dâhiliye (İç Hastalıkları)

Dâhiliye nedir?

İç hastalıkları olarak da bilinen dâhiliye birimi; bireylerin iç organları sistemini inceleyen, fonksiyon bozukluklarının tanı ve tedavi süreçlerini yürüten ana bilim dalıdır. Tüm klinik branşlara temel oluşturan dâhiliye birimi yetişkin bireylerin kan hastalıkları, hormon hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıkları, böbrek hastalıkları, tümörler ve kanser hastalıkları gibi geniş bir alanı kapsayan teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgilenir. Tüm dünyada iç hastalıkları kaynaklı problemler hastaneye en çok başvurulma nedenleri arasında gelir. Dâhiliye bölümü hastalıkların henüz erken evresindeyken teşhisini yaparak önlenmesini sağlayabilmekte, diğer tıbbi birimlere sevk ederek en uygun tedavi seçeneğine yönlendirebilmektedir. İç hastalıkları bölümü; romatoloji, nöroloji, gastroenteroloji, nefroloji,  kardiyoloji, hematoloji, göğüs hastalıkları, endokrinoloji gibi birimleri kapsayan geniş bir alana yayılır.

Hastanemizin dâhiliye bölümünde görevli hekimimiz Uzm. Dr. Berran SERİNDAĞ ve Uzm. Dr. Selma ÖZCAN yetişkin kadın ve erkek bireylerin iç hastalıkları teşhisini ve tedavi süreçlerini yönetmektedir. Dâhiliye kliniklerimiz hastalarımızın tedavi kalitesini arttıracak ve uzun süreli bakım ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahiptir. Radyolojik ve endoskopik inceleme araçlarımız, tahlil laboratuvarlarımız, hastalıkların değerlendirilmesinde yararlanılan diğer tüm tetkik yöntemlerimiz modern tıbbın ışığında sürekli olarak yenilenmektedir.  İç hastalıkları birimimiz hasatlıkları fiziksel, ruhsal, duygusal, sosyal bir bütün olarak değerlendirir ve tedavi süreçlerini diğer birimler ile işbirliği içerisinde yürütür.

Manisa Alaşehir Özel Sarıkız Hastanesi iç hastalıkları (dâhiliye) biriminde teşhisi ve tedavisi yapılan başlıca hastalıklar;

 • Diyabet
 • Alt ve üst solunum yolu hastalıkları
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Kolesterol
 • Ateşli hastalıklar
 • Hipertansiyon
 • Tiroid hastalıkları
 • Kalp hastalıkları
 • Guatr
 • Kan hastalıkları
 • Kas ve iskelet sistemi hastalıkları
 • Eklem iltihaplanmaları
 • Romatizma hastalıkları
 • İdrar yolları enfeksiyonları
 • Vitamin eksiklikleri

Hipertansiyon nedir?

Dünyada her yıl yaklaşık sekiz milyon insanın ölümüne sebep olan hipertansiyon ülkemizde de başlıca ölüm sebepleri arasında gelmektedir. Hipertansiyon, kan basıncı değerinin 140/90 mmHg daha yüksek olması ve buna bağlı olarak ciddi hastalıkların ortaya çıkmasıdır. Hipertansiyona bağlı olarak kalp yetmezliği, böbrek yetersizliği, inme, periferik arter hastalığı gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Doğru bir beslenme programı, alkol ve sigaradan uzak durulması, düzenli sağlık kontrolleri ve egzersiz hipertansiyon riskini azaltır.

Diyabet tip 1 ve tip 2 nedir?

Diyabet, pankreastan salgılanan insülin hormonun yetersizliği ya da üretilen insülinin etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Pankreasın insülin hormonu çok az salgılaması ya da hiç salgılanamaması durumu diyabet tip 1 olarak sınıflandırılır. Diyabet tip 2 ise insülin salgısının yetersizliği ve insüline karşı direnç şeklimde ortaya çıkar. Diyabet tip 1 ve 2’nin kendine has belirtileri olmakla birlikte yayın olarak ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, ayaklarda uyuşma ve hissizlik, tekrarlayan enfeksiyonlar, sık acıkma, yorgunluk ve halsizlik şeklinde kendini gösterir.

Sindirim sistemi hastalıkları nedir?

Sindirim sistemi; besinlerin içerisindeki metabolik ve enerji yapı taşlarını çıkarabilmek için parçalanmasını ve emilmesini, diğer bölümlerinin dışkıya dönüştürerek vücuttan atılmasını sağlayan, ağızdan anüse kadar ki sindirim kanalı içerisinde görev alan organlardan oluşan sistemdir. Bu sistem; ince ve kalın bağırsaklar, mide, ağız, yemek borusu, yutak, rektum, anal kanal ve anüsü kapsar. Sindirim kanalı içerisinde yer almasa da karaciğer, safra kesesi, pankreas, tükürük bezleri, dişler gibi organlar da bu sistem ile ilişkilidir. Sindirim sistemi hastalıkları ise bu organların tümünde meydana gelebilecek hastalıkları kapsamaktadır. En yaygın görülen sindirim sistemi hastalıkları arasında; akalazya, reflü, karaciğer hastalıkları, gastrit, fıtık, hazımsızlık, ülser, kabızlık ve hemoroit gösterilebilir.

Whatsapp
Sarıkız Hastanesi
Sarıkız Hastanesi
Özel Sarıkız Hastanesi Sağlıklı Günler Diler. Bizimle İletişime Geçtiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Buyrun Efendim. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Copyright 2019 © ÖZEL SARIKIZ HASTANESİ . TELİF HAKLARI GEDİZ GLOBAL ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ TİC. A.Ş Designer:Serkan İnce serkan.ince@msn.com