Göz Hastalıkları

Anasayfa » TIBBİ BİRİMLER » Göz Hastalıkları

Görme bozukluğu nedir?

Görme bozukluğu, bireyin doğuştan kaynaklanan ya da sonradan oluşan gözün algılama işlevinin yavaş yavaş ya da aniden yitirilmesi durumudur. Çeşitli hastalıkların, travmaların ya da yaşlanmanın sebep olduğu görme bozukluğu probleminin tedavisi yaşam kalitesinin artırılması açısından büyük önem arz etmektedir. Kronik göz hastalıklarının önlenmesi için muhakkak düzenli göz muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Yaşamsal fonksiyonlarımız kadar önemli başlıca duyu organımız olan gözün sağlıklı şekilde işlevini sürdürebilmesi ve olası hastalıkların tedavisi için erken teşhis çok önemlidir.

Hastanemizin göz hastalıkları biriminde görevli doktorumuz Op. Dr. Osman PARÇA, bebek ve çocuklar dâhil olmak üzere her yaştan bireyin görme bozukluğu ile ilgili hastalıklarının teşhis ve tedavisini gerçekleştirmektedir. Hastanemizde kontak lens ve gözlük uygulamalarının yanı sıra; optik koherans tomografi (OCT), bilgisayarlı görme alanı testleri, göz kuruluğu testleri gibi güncel tetkik yöntemleri ve modern cihazlarımız ile hizmet vermekteyiz.

Hastanemizde göz hastalıkları alanında verilen başlıca hizmetler;

Katarakt ve Akıllı Mercek Ameliyatları

Sarı nokta hastalığı ve iğne tedavisi

Diyabetik göz hastalığı ve iğne tedavisi

Göz kapağı estetik cerrahileri (Blefaroplasti)

Pterjium ameliyatı

Prematüre (ROP), Yenidoğan ve Çocuk Muayenesi

Kornea ve kontakt lens muayeneleri

Göz tansiyonu tedavisi ve ameliyatı

Retina hastalıkları

Lens hastalıkları

Kuru göz hastalığı

Göz yaralanmaları

Göz tembelliği tedavisi

Göz kapağı enfeksiyonları

Gözyaşı kanalı tıkanıklıkları

Travma hasarları tedavisi

En sık rastlanan göz hastalıkları belirtileri nelerdir?

Görme bozuklukları doğumsal olmanın yanı sıra çok çeşitli hastalıklar ya da dışsal sorunlar kaynaklı ortaya çıkabilmektedir. En yaygın göz rahatsızlıkları belirtileri arasında kaşıntı, batma, seyrime, ağrı, akıntı, çapaklanma, ışık hassasiyeti, kızarıklık, yanma, sık kırpma, iltihaplanma, kısma, çift görme, bulanık görme, göze bağlı damar tıkanıklıkları, ödem, görmede azalma, şişlik, göz kapağında iltihaplanma şeklinde listelenebilir.

Kuru göz sendromu nedir?

Gözün nemli kalmasını sağlayan gözyaşı olmadan görme duyumuzun sağlıklı bir şekilde işlevini gerçekleştirmesi mümkün değildir. Temel gözyaşı bezlerinin gözyaşı üretmesi sorunludur, yeterli miktarda üretilemiyordur ya da aşırı buharlaşma söz konusudur. İritasyon, görmede bulanıklık, sulanma, kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma, yabancı cisim hissi gibi belirtiler ile kendisini gösterir. Yoğun bilgisayar kullanımı, A vitamini eksikliği, hormonal değişiklikler, hava kirliliği, kontakt lens kullanımı gibi faktörlerden etkilenebilmektedir.

Katarakt nedir? Katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Katarakt, dışarıdan gelen ışık ve görüntünün görme merkezine net olarak ulaşabilmesi için kırılma yaratan lensin saydamlığını kaybetmesi durumudur. Buna bağlı olarak retina üzerinde net bir görüntü oluşamaz ve görme yetisinde azalma, görüntünün bulanıklaşması gibi şikâyetler görülür. Tüm dünyada yaşa bağlı olarak gelişen en yaygın körlük ve görme bozukluğu nedenleri arasındadır. Kataraktın tek tedavisi, fonksiyonunu kaybetmiş göz içi lensin çıkartılarak yerine yapay bir lensin yerleştirilmesi şeklinde yürütülen cerrahi müdahale işlemidir. Günümüzde katarakt ameliyatları başarılı bir şekilde yapılabilmekte ve hasta ortalama bir hafta gibi bir süre ile görme yetisine tekrar kavuşabilmektedir.

Whatsapp
Sarıkız Hastanesi
Sarıkız Hastanesi
Özel Sarıkız Hastanesi Sağlıklı Günler Diler. Bizimle İletişime Geçtiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Buyrun Efendim. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Copyright 2019 © ÖZEL SARIKIZ HASTANESİ . TELİF HAKLARI GEDİZ GLOBAL ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ TİC. A.Ş